İsrail, Suriye’nin Golan Tepelerinde 2 yeni yerleşim yeri inşa ediyor: 2048’e kadar 250 bin Yahudi taşınacak

Lübnan Akhbar gazetesinin haberine göre İsrail İskan Bakanlığı, Golan’da yerleşime teşvik etmek için yeni planlar hazırladı

Uluslararası hukuka göre yasadışı Yahudi yerleşim bölgelerinin bulunduğu Golan’da, Katsreen isimli bölgede 30 bin yeni yerleşim yeri kurma planı olan bakanlık bölgeye göçü teşvik ediyor.

Akhbar gazetesine göre bakanlığın 2048’e kadar 250 bin Yahudi’nin yaşayabileceği şekilde bölgede iki yeni yerleşim bölgesi inşa etme planı da var.

İnşa edilmesi planlanan yerleşim bölgelerinde iş merkezleri ve turistik merkezler de yer alacak. Bu şekilde bölgeye akışı da teşvik etmek isteyen bakanlık, bölgeye ulaşım yollarını geliştirmek istiyor.

Bölgede yoğunluklu olarak Arap Dürziler yaşamakta. İsrail vatandaşlığını reddeden Dürziler, yeni yerleşim planlarının da işe yaramayacağını ve Golan Tepelerinin Suriyeli kimliğinin korunacağını düşünüyor. Akhbar gazetesine konuşan bölge sakinleri ”Ne Trump ne de işgal güçleri toprağın sahibi halkın üstünde bir söz söyleyemez ve tarihi değiştiremez” diyor.