Suriyeli askeri kaynak: İdlip savaşı yaklaştı, Suriye ordusu hazırlıklarını bitirdi

Lübnan Al-Akhbar gazetesine konuşan Suriyeli askeri saha kaynak, İdlip savaşının yaklaştığını ve Suriye ordusunun hazırlıklarını bitirdiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Soçi’deki zirvesinin üzerinden beş gün geçti. 2 saat süren toplantıda İdlip’in de konuşulduğu iddia edilirken zirve sonrasında herhangi bir açıklama yapılmamıştı.

Soçi’deki zirveden önce İdlip’te geniş bir alanı hedef alarak hava saldırıları gerçekleştiren Rusya, zirveden sonra da İdlip’teki silahlı grupları yoğun bir şekilde vurdu. Rusya ve Suriye ordusu, özellikle Nusra’nın (HTŞ) bulunduğu Cebel Zaviye bölgesine odaklanıyor.

Lübnan Al-Akhbar gazetesine konuşan Suriyeli saha kaynağına göre Suriye ordusu, Cebel Zaviye’ye yönelik muhtemel kara harekatına hızlıca başlayacak şekilde bölgenin etrafında konuşlanmış ve hazır bir şekilde bekliyor.

Suriyeli kaynak İdlip savaşının yaklaştığını söylerken, operasyonun ayrıntıları, hedefleri ve kapsam alanı ile ilgili detay vermekten kaçındı.

Aynı kaynak, Suriye ordusu güçlerinin, operasyon emri verilir verilmez harekata geçmeye hazır bir şekilde konuşlandığını aktardı.

Sosyal medyada paylaşılan bazı videolara göre Suriye ordusunun saha komutanlarından Suheyl Hasan da İdlip kentinde bulunuyor. Suheyl Hasan’ın yaptığı bir konuşmada “İdlip’i teröristlerden kurtarmak görevimiz, İdlip’i kurtarmak ana hedefimiz” şeklindeki ifadeleri dikkat çekti.

Bu sırada Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye ordusunun konuşlandığı Cebel Zaviye yakınlarında yeni bir askeri üs inşa ederek bölgeye zırhlı araç ve ağır top takviyesinde bulundu.

Lübnan Al-Akhbar gazetesine göre TSK’nın İdlip’teki toplam gözlem noktası/konuşlanma noktası 79’a yükseldi.