Samandağ ve Karaçay’da iki adet su arıtma cihazı kuruluyor: Saatte 1500 litre suyu filtreleyerek içilir hale getiriyor

Su ihtiyacının karşılanmasında ciddi sorunların yaşandığı Antakya ve Samandağ’a 2 tane su arıtma cihazı kuruluyor.

Yabancı bir yardım kuruluşunun bağışladığı iki adet su arıtma cihazı, Samandağ’da ihtiyacın yoğun olduğu çadırkentlerin dışında iki noktaya kurulacak.

Depremin üzerinden 60 günü aşkın zaman geçmesine rağmen, en fazla yıkımın yaşandığı Hatay’da su ihtiyacı ile ilgili sorunlar çözülmüş değil.

Hayırseverlerin ve derneklerin binlerce koli su taşıyan yardım tırları, koordinasyon merkezlerine varır varmaz tükeniyor.

Gönüllülerin verdiği emek ile su arıtma cihazları Samandağ’da ihtiyaç noktalarına yönlendirildi.

Özellikle içme suyu ile ilgili ciddi bir krizin yaşandığı Samandağ’a, saatte 1500 litre suyu filtreleyerek içime uygun hale getiren iki adet su arıtma cihazı ulaştı.

Arıtma cihazları, şebeke suyu hattına bağlanıyor ve saatte 1.500 litre içme suyu üretimi yapıyor ve 10.000 kişiye kadar günlük içme suyu ihtiyacını karşılayabiliyor.

Aynı zamanda kilitlenebilir, saldırılara karşı dayanıklı, alüminyum bir kap içinde muhafaza edilen özelliklere sahip.

Cihazlardan bir tanesi, Samandağ merkezde yıkımın en fazla olduğu Atatürk Mahallesi’ne teslim edildi ve kurulumu tamamlandı.

Vatandaşlar, Atatürk Mahallesinde 45. sokakta mavi çadırların yanında yer alan arıtma cihazını kullanabilir.

Bir diğeri de ortalama 1200 öğrencinin kayıt yaptırdığı Karaçay Koordinasyon merkezinin Tomrukusyu Mahallesindeki eğitim merkezine teslim edildi. Kurulumun yakın zamanda yapılması bekleniyor.