Birleşmiş Milletler kendi raporuna rağmen İsrail’i ‘Utanç Listesi’ne almadı: 2018’te 59 Filistinli çocuk öldürüldü, 2576 çocuk yaralandı, 203 çocuk İsrail zindanlarında

Birleşmiş Milletler, her yıl yayınladığı ve çocuk hakları ihlallerini konu alan raporunu yayınladı.

Cuma günü çocuk hakları ihlallerini konu alan Güvenlik Konseyi oturumunda BM’nin yayınladığı son rapora da değinildi.

Rapora göre 2018 yılı içerisinde 20 devlette 24 bin çocuk hakkı ihlali yaşandı. Rapora göre 2018 yılında Filistinli çocuklara yönelik hak ihlalleri 2014’ten bu yana en yüksek rakama ulaştı.

2018 yılı içerisinde 59 Filistinli çocuk öldürüldü, 2576 çocuk yaralandı ve 203 çocuk İsrail zindanlarında esir olarak tutuluyor. Çocukların çoğu ‘idari tutuklu’ ismi altında tutuklu. Bu uygulamaya göre tutuklanan Filistinli neden tutuklandığını bilmiyor ve buna idari (keyfi) tutuklama deniliyor.

Filistin Devletinin BM gözlemcisi Riyad Mansur: BM kendi raporuna rağmen İsrail’i utanç listesine almadı

Öte yandan Filistin Devletinin BM’deki gözlemcisi Riyad Mansur yaptığı açıklamada BM’nin kendi raporuna rağmen İsrail’i utanç listesine almadığını söyledi.

Mansur, BM Genel Sekreteri Antonio Guetress’in rapordaki verilere rağmen İsrail’in utanç listesine alınmamasını dehşet ve şaşkınlıkla karşıladığını belirtti.

İsrail güçleri en son 3 ve 6 yaşlarında iki Filistinli çocuğu soruşturma için çağırmış ve 6 yaşındaki Melek Sedr’in evine baskın düzenlemişti. (Filistin kaynakları)