2 Günlük Müzakerelerin Sonunda Sudan’da Anlaşma Sağlandı

Sudan’da Askeri Meclis ile muhalefet arasında arabulucu rolü üstlenen Afrika Birliği temsilcisi Muhammed Hasan Lebat tarafların anlaştığını duyurdu. Lebat yaptığı basın açıklamasında tarafların yaklaşık 3 yıl sürecek Egemenlik Konseyi kurulması üzerinde uzlaştığını açıkladı.

Lebat tarafların yasama meclisinin kuruluşunu, ‘Egemenlik Konseyi’ kurulana kadar ertelediklerini aktardı. Taraflar ayrıca ülkede son zamanlarda gerçekleşen şiddet olaylarını soruşturacak bir komite kurulması üzerinde de anlaştı.

Askeri Meclis başkanı yardımcısı Hamdan Daklo, anlaşmanın tüm siyasi tarafları ve hareketleri kapsayacağını açıkladı.

Özgürlük ve Değişim Hareketi liderlerinden Omar Aldakir sağlanan anlaşmanın geçiş hükümeti kurumlarının önünü açacağını, önceliğin barışın sağlanması ve protesto gösterilerinde hayatını kaybedenlerin hesabının sorulması olacağını söyledi.

Sudan Devrimcileri: Devrim Tamamlanana Kadar Mücadele Edeceğiz

Sudan Profesyoneller Topluluğu ise yaptığı açıklamada “Halkın ilk talebi El-Beşir’in çekilmesi ve ikinci talebi ise askerin yönetimi sivillere devretmesiydi. Devrim süreci tamamlanmış değil. Sudan halkı, tüm talepleri karşılanana kadar razı olmayacak ve mücadeleye devam edecektir” dedi. (Jazeera)