Almanya Filistinli yazar Halid Bereket’e Ülkeden Ayrılması İçin 31 Temmuza Kadar Süre Verdi, Gerekçe: İsrail Karşıtlığı

Filistinli yazar Halid Bereket, Trump’ın damadı Kushner’in Bahreyn çalıştayında ortaya koyduğu plan ve Yüzyılın Anlaşması adı verilen anlaşma üzerinde konuşma yapmak üzere Berlin’deki bir konferans salonuna giderken durduruldu.  


Herhangi bir siyasi ve kültürel faaliyete katılamayacağı bildirilen Halid Bereket’e ülkeden ayrılması için 31 temmuz sonuna kadar süre verildi. 


Halid Bereket’in Amerikan vatandaşı olan eşi Charlotte Kits, basına verdiği demeçte Alman yetkililerin “Bu etkinlik İsrail düşmanlığı yapıyor, Almanya’nın güvenliğini sağlamalıyız” dediğini aktardı. 


Alman yetkililerin ayrıca BDS boykot hareketini kriminalize etmeye çalıştığını ifade eden Kits “Filistin halkının haklarından ve BM’nin Filistinlilere verdiği Geri Dönüş hakkından bahsetmeyi anti-semitizm olarak değerlendiren Alman yetkililer, Halid Bereket’i herhangi bir faaliyete katılmaktan men ettiler” dedi. 


İsrail basınının aylardır bu tür konferansları hedef aldığını belirten Kits, 21 temmuzda gerçekleşmesi planlanan bir diğer konferansın da iptal ettirildiğini ve salon sahiplerine baskılar yapıldığını belirtti.


FHKC: Halid Bereket İle Dayanışma Halindeyiz


Fİlistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) resmi sitesinde yayınladığı bir basın açıklamasında Halid Bereket’in yanında olduğunu ve onunla dayanıştığını ifade etti.

FHKC bu açıklamada, Alman hükümetinin bu tasarruflarının “işgalci ve sömürgeciden yana taraf olan ‘Alman ve batı demokrasisi’ yalanını tekrar gözler önüne serdiğini” vurguladı.


FHKC bu gelişmenin, Filistinlilerin hakkını savunanları ve boykot hareketini hedef alan Amerikan ve siyonist saldırılardan bağımsız olmadığını da belirtti. 


FHKC ayrıca “FHKC dostlarına ve destekçilerine yönelik baskılara dair elimizde rapor ve belgeler var” dediği basın açıklamasında “Filistinlilerin yalnız olmadığını ve dünyanın her yerinde Filistinliler ve meşru mücadeleleri ile dayanışan dostlar olduğunu” ifade etti. 


Halid Bereket birçok gazete ve dergide yazıları, çalışmaları ve kitapları yayınlanan Filistinli yazar ve araştırmacı. (FHKC, Filistin kaynakları, JAzeera)