Astana toplantısında Suriye Anayasa Komitesi için anlaşma sağlandığı iddia edildi: Garantör ülkeler Ankara’da toplanacak, listeler BM temsilcisi tarafından açıklanacak

Interfax haber ajansına konuşan Astana görüşmelerinin 13. turuna katılan bir kaynak Suriye Anayasa Komitesinde yer alacak heyetler üzerine anlaşma sağlandığını duyurdu.

Asta görüşmelerine katılan heyetlerin birinde üye olan kaynak, BM Suriye Özel Temsilcisi Pederson’un Ankara’da yapılacak garantör ülkeler toplantısında bu listeyi ilan etmesinin beklendiğini aktardı.

Kaynak devamında şunları söyledi: “Bununla (anayasa komitesi) ilgili olarak tüm noktalar üzerinde koordine sağladık. Bugünkü toplantıların sonuç metnine de anayasa komitesi faaliyetileri ile ilgili kurallar ve listeler üzerinde koordine sağlandı ifadesini ekledik. Fakat bu faaliyetlerin BM çatısı altında yürütülmesi gerekiyor. Garantör ülkelerin (İran-Rusya-Türkiye) Ankara’da bir toplantı yapması bekleniyor. Bu toplantıya Pederson da davet edilecek ve büyük ihtimalle Pederson bu toplantıda anayasa komitesi listelerini açıklayacak.”

Kaynak, faaliyetler ilgili şunları söyledi: “Çoğunluk sağlanamadığı zaman oyların yüzde 70’i aranacak ve hiçbir tarafın bu orana sahip olmadığını biliyoruz.”

Astana görüşmelerinin 13.turu Kazakistan’da devam ediyor. Görüşmelere ilk defa Lübnan ve Irak devletlerinden de heyetler katıldı.