Suudi Arabistan Askeri Üs Kurmak İsteyen İsrail’e Toprak Parçası Kiralamaya Hazırlanıyor

Körfez Online gazetesinin üst düzey yetkililerden aktardığı habere göre İsrail, Suudi, Arabistan’da askeri üs inşa etmek üzere Riyad ile görüşmelere başladı. 


Gazetenin haberine göre İsrail, bölgede gözlem uçuşu yapan uçaklarının iniş yapabileceği ve ikmal desteği alabileceği ‘kapalı bir havaalanı’ inşa etmek istiyor. 


Talebi bir ay önce Riyad’a bildiren İsrailliler ile Suudiler arasında konu ile ilgili müzakerelerin başladığını da aktaran gazeteye göre İsrail, Suudi Arabistan’da kiralayacağı bir toprak parçası üzerinde kendi askerlerini de konuşlandırmak istiyor. 


Gelişmiş askeri ürünleri büyük anlaşmalar karşılığında İsrail’den satın alan Arabistan için İsrail’in vazgeçilmez bir askeri pazar olduğunu belirten gazete, İsrail’in Arap ve Müslüman bir ülkenin derinliklerine girebildiği kadar girmeye çalıştığını da aktardı. 


Böyle bir gelişmenin yaşanması durumunda da  tarihte ilk defa İsrail’in bir Arap ülkesinde bir askeri varlığı olacağı aktarılıyor. Bu gelişmenin Suudi Arabistan ile stratejik ittifaklara sahip diğer ülkelerin de İsrail ile normalleşme yolunda sıraya girmesine neden olabileceği gazetenin dikkat çektiği bir diğer nokta.